NEKST

Z nekst
Wersja Dcz (dyskusja | edycje) z dnia 22:20, 21 sty 2015

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Png2014122901.png

nekst to semantyczna wyszukiwarka internetowa, obejmująca swym indeksem polskojęzyczne zasoby internetowe.

NEKST czyli ...

Pierwsza w Polsce i największa dotychczas semantyczna wyszukiwarka internetowa NEKST powstała w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka POIG.01.01.02-14-013/09: Adaptacyjny system wspomagający rozwiązywanie problemów w oparciu o analizę treści dostępnych źródeł elektronicznych

NEKST to skrót od: Narzędzia EKsploracji Semantycznej Tekstów

Wyszukiwarka NEKST ma docelowo działać w oparciu o koło 1 miliard dokumentów polskojęzycznych. W chwili obecnej działa w oparciu o około 500 milionów dokumentów. Musi to niestety prowadzić niekiedy do udzielenia przez nią odpowiedzi niezadowalającej czy po prostu nietrafnej, albo do nieudzielenia odpowiedzi. Prosimy zatem użytkowników o wyrozumiałość i cierpliwość. Skanowanie dokumentów trwa i - także dzięki komentarzom użytkowników, które będziemy analizować - jakość działania wyszukiwarki będzie się poprawiać.


Trzy sposoby wyszukiwania

Wyszukiwarka pozwala na zadawanie zapytań na trzy różne sposoby:

Standardowe zapytanie o dokumenty

To sposób wyszukiwania dobrze znany użytkownikom. Na zadane zapytanie zwracana jest lista dokumentów najlepiej pasujących do podanej kwerendy.

Zapytanie o fakty

Zapytanie jest kierowane nie tyle do dokumentu co do frazy o zidentyfikowanej strukturze gramatycznej. Ta struktura gramatyczna to: podmiot - orzeczenie - dopełnienie. Te trzy elementy struktury gramatycznej wpisujemy w odpowiednich polach:

  • podmiot w pierwszym polu: Pierwsza część relacji
  • orzeczenie, nazywane też z angielska "predykatem" w drugim polu: Fraza określająca relację
  • dopełnienie w trzecim polu: Druga część relacji

Fakty podają często odpowiedź poprawną, ale wskazująca na jedno tylko źródło. Następnie mając już znaleziony fakt można poszukać szerszej informacji o nim, np. zadając zapytanie do wyszukiwarki dokumentów, aby wówczas otrzymać wiele dokumentów o tym fakcie. Przykładowo dla zapytania [CLASS{pisarz}] [napisał] [potop] - może pojawić się jedna dobra odpowiedź (Henryk Sienkiewicz) co pozwala nam na wyszukanie dokumentów o Henryku Sienkiewiczu, poszerzając naszą wiedzę na jego temat.

Odpowiadanie na pytanie zadane w języku naturalnym

Wyszukiwarka umożliwia także na zadawanie zapytań w języku naturalnym. Z tej funkcjonalności można skorzystać przełączając się na trzecią zakładkę zatytułowaną "pytania".

Niekiedy trudno tak sformułować pytanie w języku naturalnym, by dostać dobrą odpowiedź, wtedy warto przejść do wyszukiwarki faktów, aby precyzyjniej skonstruować zapytanie.

Pomoc dla użytkowników - składnia zapytań