NEKST
nekst to semantyczna wyszukiwarka internetowa, obejmująca swym indeksem polskojęzyczne zasoby internetowe.
Spis treści
NEKST czyli ...
Pierwsza w Polsce i największa dotychczas semantyczna wyszukiwarka internetowa NEKST powstała w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka POIG.01.01.02-14-013/09: Adaptacyjny system wspomagający rozwiązywanie problemów w oparciu o analizę treści dostępnych źródeł elektronicznych
NEKST to skrót od: Narzędzia EKsploracji Semantycznej Tekstów
Wyszukiwarka NEKST ma docelowo działać w oparciu o koło 1 miliard dokumentów polskojęzycznych. W chwili obecnej działa w oparciu o około 500 milionów dokumentów. Musi to niestety prowadzić niekiedy do udzielenia przez nią odpowiedzi niezadowalającej czy po prostu nietrafnej, albo do nieudzielenia odpowiedzi. Prosimy zatem użytkowników o wyrozumiałość i cierpliwość. Skanowanie dokumentów trwa i - także dzięki komentarzom użytkowników, które będziemy analizować - jakość działania wyszukiwarki będzie się poprawiać.
Trzy sposoby wyszukiwania
Wyszukiwarka pozwala na zadawanie zapytań na trzy różne sposoby:
- Standardowe zapytanie o dokumenty (zakładka dokumenty)
- Zapytanie o fakty (zakładka fakty)
- Odpowiadanie na pytania zadane w języku naturalnym (zakładka pytania)
Standardowe zapytanie o dokumenty
To sposób wyszukiwania dobrze znany użytkownikom. Na zadane zapytanie zwracana jest lista dokumentów najlepiej pasujących do podanej kwerendy.
Zapytanie o fakty
Zapytanie jest kierowane nie tyle do dokumentu co do frazy o zidentyfikowanej strukturze gramatycznej. Ta struktura gramatyczna to: podmiot - orzeczenie - dopełnienie. Te trzy elementy struktury gramatycznej wpisujemy w odpowiednich polach:
- podmiot w pierwszym polu: Pierwsza część relacji
- orzeczenie, nazywane też z angielska "predykatem" w drugim polu: Fraza określająca relację
- dopełnienie w trzecim polu: Druga część relacji
Fakty podają często odpowiedź poprawną, ale wskazująca na jedno tylko źródło. Następnie mając już znaleziony fakt można poszukać szerszej informacji o nim, np. zadając zapytanie do wyszukiwarki dokumentów, aby wówczas otrzymać wiele dokumentów o tym fakcie. Przykładowo dla zapytania [CLASS{pisarz}] [napisał] [potop] - może pojawić się jedna dobra odpowiedź (Henryk Sienkiewicz) co pozwala nam na wyszukanie dokumentów o Henryku Sienkiewiczu, poszerzając naszą wiedzę na jego temat.
Odpowiadanie na pytanie zadane w języku naturalnym
Wyszukiwarka umożliwia także na zadawanie zapytań w języku naturalnym. Z tej funkcjonalności można skorzystać przełączając się na trzecią zakładkę zatytułowaną "pytania".
Niekiedy trudno tak sformułować pytanie w języku naturalnym, by dostać dobrą odpowiedź, wtedy warto przejść do wyszukiwarki faktów, aby precyzyjniej skonstruować zapytanie.